School Life - Achievements

The Chief Executive’s Award for Teaching Excellence awarded by the Education Bureau in 2018

In 2018,the school was awarded the "Chief Executive's Teaching Excellence Award" by the Education Bureau.

Art Education Award (School Group)

The Award for Arts Education (School) awarded by Hong Kong Arts Development Council in 2014.

Sanitation Monitoring System Certification

The“Hygiene Control System Certification”awarded by the Hong Kong Quality Assurance Agency in 2017.

Hong Kong Green School Award

“The Best Performance Award” in four domains of the Hong Kong Green School Award.

Caring School Award

The Merit Award of "Caring School, which themed Holistic Care for Well-being" awarded by Hong Kong Christian Service in 2022.

Caring School Award

The Merit Award of "Caring School" awarded by Hong Kong Christian Service in 2021.

Caring School Award

The Award of "Caring School" awarded by Hong Kong Christian Service in 2020.

Caring School Award

The honorable mention in 2023.

Student Achievement

The 54th GAPSK Hong Kong Mandarin Recitation Competition

SOLO SPEAKING OF NURSERY RHYME:

The Champion -K3B a.m. Ng Chiara

2nd Runner up -K3B a.m. Li Clover Chung Ching

Excellence Award -K3A a.m. Li Hang Lam

SOLO SPEAKING OF CHILDREN’S POETRY:

Excellence Award -K3A p.m. Wong Sui Ying

Previous slide
Next slide

The 53th GAPSK Hong Kong Mandarin Recitation Competition

SOLO SPEAKING OF NURSERY RHYME:

The Champion -K2B a.m. Cheung Tsun Yui

The Champion -K3Ba.m. Chan Hana

1st Running Up -K3B a.m. Fong Tsz Hang

SOLO SPEAKING OF CHILDREN’S POETRY:

2nd Runner up -K1A a.m. Lo Pak Hei

Merit Award -K1A p.m.Wan Tsun Ho

Certificate of Proficiency -K2A p.m.Mendoza Jethro Valmoria

Previous slide
Next slide

76th Hong Kong Schools Music Festival

Silver medal

K3Aam Li Hang Lam

K3B Tse Yik Man

K3Apm Cheung Chin Suet

Bronze Award:

K3Aam Chan Cho Kiu、Shek Pak Kiu

K3B Cheng Hoi Ying 、Chan Hana

Previous slide
Next slide

The 7th GAPSK Hong Kong Children's Song Tang Poetry Elite Competition

SOLO SPEAKING OF NURSERY RHYME:

Certificate of Proficiency- K1Ba.m. Chow Hin Tung

Excellence Award – K2Ap.m. Cheung Chi Nga

The Champion- K2Ap.m. Yau Nga Kei

The Champion- K3Ap.m. Fung Ho Yu、Chen Chak Lam

Solo Verse Speaking (Putonghua)

The Champion- K3Ap.m. Chen YangJinGen

1st Running Up- K2Aa,m.Cheuk Chung Lok、Manoli Amelia

1st Running Up- K3Ap.m. Cheung Chin Suet

Certificate of Proficiency – K3Aa.m. Lee Yin Lam

Previous slide
Next slide

The 2nd Tuen Mun District Kindergarten Recitation Competition

K2Aam  Tung Yi Kwai

K2B Yau Hei Tung Carys

K3Aam Chang Wing Ki

K3B Fong Tsz Hang、Chan Hana

K3Apm Cheung Chin Suet

Tung Wah Group of Hospitals Kindergarten Chinese Scholarship

K2B:Xiong You De

K3Aam: Chang Wing Ki、Ho Hoi Ching、Lau Yuen Ching、Lo Hei Tung、Pau Shing Hong、Shek Pak Kiu、So Yau Shun、Wong Lik Heng、Yip Tai Yin、Zhu Tsz Yau Benita、Choi Zi Him、Wu Tai Yau、

K3Apm: Chen Chak Lam、Chen YangJinGen、Cheung Chin Suet、Fung Ho Yu、Liu Tsz Hei、Wan Yee Nei、Wong Wing Chi、Chen Kwun Kit、Cong Ka Mei Jessica、Chen Wa Fung

K3B: Chan Hau Lun、Li Clover Chung Ching、Fong Tsz Hang、Lau Ting Mau、Cheung Chun Hoi、Chan Hoi Nam、Wu Ho Chun、Chan Ching、Yu Sze Yan、Lee Ching Fung

The 75th Hong Kong Schools Speech Festival Competition

Congratulations to our students who have received a total of 8 Honorable Mentions, 40 Merit Awards and 8 Good Mentions, among which Lower K3Apm Lai Ming Yau was awarded the 3rd place in Solo Speech for Kindergarteners (English)!

The 75th Hong Kong Schools Speech Festival Competition (Cantonese)

K3Aam: Chan Cho Kiu,Chan Cho Kiu,Kwong Yik Fan ,Lam Ming Yau, Lee Cheuk Ying, Lo Hei Tung, Pau Shing Hong, Shek Pak Kiu ,So Yau Shun ,Wong Lik Heng, Yip Tsz Yau ,Cheung Kingsley Sau Lok

K3B:Cheng Hoi Ying, Chan Hana, Chan Hau Lun, Fong Tsz Hang, Lau Ting Mau,Leung Yee Yan, Cheung Chun Hoi,Kwong Ming Yin, Lee Yik Hoi, Leung Chi Hei,Tsui Lok Ki,Wu Ho Chun, Li Clover Chung Ching

K3Apm:  Law Sum Lok,Lin Nga Ching

The 75th Hong Kong Schools Speech Festival Competition (Putonghua)

K3Aam: Li Hang Lam, Chang Wing Ki, Zhu Tsz Yau Benita, Wu Tai Yau

K3B: Lee Ching Fung, Yu Sze Yan

K3Apm: Chen Chak Lam, Chen YangJinGen, Cheung Chin Suet, Fung Ho Yu, Liu Tsz Hei, Wong Sui Ying, Chen Kwun Kit, Chen Wa Fung

The 75th Hong Kong Schools Speech Festival Competition (English)

K3Aam: Lui Hoi Ting, Yip Tai Yin, Yip Tsz Yau,Zhu Tsz Yau Benita,Choi Zi Him,Wu Tai Yau

K3B Chan Hau Lun,Cho Tsz Ki, Chan Hoi Nam,Ng Chiara, Tse Yik Man

K3Apm: Law Sum Lok, Cheung Chin Suet, Lai Meng Yau, Cong Ka Mei Jessica

2024 Hong Kong Schools Public Speaking Festival

Hong Kong Division

runner-up:K3Aam Chang Wing Ki

Kindergarten group

K3 Cantonese group

champion: K3B Chan Hana

Runner-up:K3Apm Cheung Chin Suet

Third runner-up:K3B Fong Tsz Hang

K2 Cantonese group

champion: K2Aam Li Tsz Wan

runner-up: K2Aam Cheuk Chung Lok

K1 Cantonese group

Third runner-up:K1Apm Chan Chin Tung Anna

GAPSK Putonghua Proficiency Test (Elementary)

Level 1 of Excellence

K1Aam Huang Nok Ue,Lo Pak Hei, Kwan Chi Yan

K1Bam Leung Wing Laam, Siu Jin,  Yu Kwun Ting ,Chen Yeuk Nam

K1Apm Yang Haoxuan, Tsui Hazel

Level 2of Excellence

K1Apm  Shing Sum Yu

 

Previous slide
Next slide

Putonghua Recitation Contest (2024)

Champion:K1Apm Shing Sum Yu、K2Apm Ip Tim Yan、K3Apm  Cheung Chin Suet

Runner-up:K1B Chen Yeuk Nam、K2B Tang Wai Yan、K3B Ng Chiara

Third runner-up:K1B Yu Kwun Ting、K2B Xiong You De、K3Apm Fung Ho Yu

Previous slide
Next slide

TWGHs Kindergartens-The Joint School Finals "Children See The World~Quiz Game"

K3B Li Clover Chung Ching: Silver Award

K2Aam Wong Ka Long: Bronze Award

K1Apm Chan Chin Tung Anna: Gold Award

2023-2024 One person, one flower

Most Careful Planting Award.

K1Aam Lee Sum Yee

K1B Lai Lok Yi、K1B Siu Jin

K1Apm Chan Yin Hei、K1Apm Li Sui Hin、K1Apm Lee Chin Yiu Charona

K3B Wu Ho Chun、K3B Chan Hoi Nam

K3Apm Chen Chak Lam、K3Apm Wong Chin Ching

 

Best Naming Award

K1Apm Yang Haoxuan

K2Aam Leung Sin Tung

K2B Chong Sing Yiu、K2B Lee Tin Chun

K2Apm Leung Sin Ching、K2Apm Wong Yu Yeung Arthur、K2Apm Ip Tim Yan、K2Apm Leung Sin Yu

K3B Cheng Shing Yeung

K3Apm Wong Wing Sze、K3Apm Wong Wing Chi

 

Featured Eco-Friendly Flower Pot Award

K1Aam Chau Yuen Ching、K1Aam Li Sum Yu Chloe、K1Aam Mak Tsz Tung

K1B Jong Jamie

K1Apm Wan Tsun Ho

K2Aam Chan Hei Yuet、K2Aam Tung Yi Kwai

K3Aam Pau Shing Hong、K3Aam Choi Zi Him

K3B Chan Hau Lun、K3B Chan Hana

K3Apm Cheung Chin Suet、K3Apm Chong Yuet

Previous slide
Next slide

GAPSK Kindergarten Mandarin Proficiency Test

K2AamLam Hoie、Lin Lin、Chan Hei Yuet

K2BLee Tin ChunYau Hei Tung CarysXiong You DeChong Ka LongTang Wai YanCheung Tsun Yui

K2ApmLau Yan Hei

K3Aam  : Lau Yuen ChingLo Hei TungPau Shing HongHo Hoi ChingChang Wing KiSu Yau ShunZhu Tsz Yau BenitaChoi Zi HimWu Tai Yau

K3BFong Tsz Hang、Lee Ching Fung、Cheung Chun Hoi、Chan ChingLi Clover Chung ChingYu Sze Yan Ng ChiaraWu Ho Chun

K3ApmChen Chak Lam、Chen YangJinGen、Cheung Chin Suet、Wan Yee Nei、Chen Kwun Kit、Cong Ka Mei Jessica、Chen Wa Fung、Wong Wing Chi、Fung Ho Yu

International Youth Tech Olympics 2023

First prize: K3B graduate Law Chung Him

Second Prize: K3B  Graduate Lam Yik Hang

Merit Award:  K3B Graduate So Tsz Shun

Previous slide
Next slide

2023-2024「Ho Yat Tung Cup」Tuen Mun Children’s Talent Contest

Storytelling Competition K2

Champion:K2A a.m. Cheuk Chung Lok

Merit:K2A a.m. Li Tsz Wan

Storytelling Competition K3

Champion:K3B a.m. Chan Hana

1st Running Up:K3A p.m. Cheung Chin Suet

Storytelling Competition (English) K2

Champion:K2B a.m. Cheung Tsun Yui

Merit :K2A a.m. Tung Yi Kwai

Storytelling Competition (English) K3

Champion:K3B a.m. Fong Tsz Hang

Merit:K3A p.m. Law Sum Lok Charlotte

Mathematics Competition K2

Merit:K2A a.m. Chan Bak Kiu,K2A a.m. Wong Ka Long,K2A p.m. Yik Pak Kiu

Appreciation:K2B a.m. Pang Chun Ki

Mathematics Competition K3

Merit:K3A a.m. Chang Wing Ki,K3B a.m. Li Chung Ching,K3A p.m. Fung Ho Yu

Appreciation:K3A a.m. Choi Zi Him

Previous slide
Next slide

Be Grateful and Treasure What We Have, Stay Positive and Optimistic’ Parent-child Storytelling Competition (Kindergarten)

Champion:K3B a.m. Kong Tsz Wai

Merit:K3A a.m. Ho Chit Ching

Language Scholarship

Excellence Level 1 (Senior Category)

K3B Yau Tsz Wing,K3B Dai Yau Yan,K3B Cheung Yuen Yiu,K3Ap.m. Shum Yuet Hei,K3A p.m. Wong Sing Chun,K3A p.m. Tam Pui Shan,K3A p.m. Wu Ka Hei,K3A p.m.Chek Pui Yin

K3A p.m.So Pak Ki,K3A p.m.Zhang Man Yan,K2B Chan Hana

Excellence Level 1 (Intermediate Category)

K2B Ng Chiara,K2A a.m. Wong Lik Heng

Excellence Level 2 (Senior Category)

K3A a.m. Ho Nok Sum,K3A a.m.Chan Ho Nam,K3A a.m.Wong Ka Ching,K3A a.m. Chan Wing Tung,K3A a.m. Chan Sze Yui,K3A a.m. Yau Yan Long,K3A a.m. Cheung Ho Nam,K3B Cheung Yuen Lam,K3B Chan Kwan Yu

Cambridge (15 guilders)

K3A a.m.Ho Chit Ching,K3B Lam Yik Hang,K3B Chan Hau Ting,K2B Chan Hana

Cambridge (14 guilders)

K3A a.m. Lo Cheuk Yin Cherine,K3A a.m. Chan Yin Fung,K3B Chan Ho Lam Thor,上K3B Leung Yin Ching

Cambridge (13 guilders)

K3Aa.m. Cheung Ho Nam,K3B Lo Yin Kiu

Previous slide
Next slide

The 50th GAPSK Hong Kong Putonghua Speaking Competition

Solo Speaking of Nursery Rhyme

The First Runner-up – K2A p.m. Chen YangJinGen

Excellence Award – K2A a.m. Zhu Tsz Yau Benita, K3A p.m. Tam Pui Shan

Merit Award – K2B a.m. Cheng Hoi Ying, K2A p.m. Chen Wa Fung

Solo Speaking of Children’s Poetry

The Champion – K3B a.m. Dai Yau Yan

The First Runner-up – K2A a.m. Lam Ming Yau

Excellence Award – K2A a.m. Chan Cho Kiu

speech

The Champion – K3A a.m. Ho Chit Ching

The First Runner-up -K2B a.m. Ng Chiara

The 75th Hong Kong Schools Music and Speech Association of Hong Kong Schools Music Festival (2023)

Solo Singing of Cantonese Opera

Honor – K3Ap.m. Leung Yat San、K3Ap.m. Lee Kei Ying

Silver – K3Aa.m. Yau Yan Long, K3Aa.m. Chan Wing Tung, K3Aa.m. Kam Lok Tin, K3Ba.m. Kwok Hiu Ling, K3Ba.m. Cheung Yuen Lam, K3Ba.m. Law Chung Him

Previous slide
Next slide

The 74th Hong Kong Schools Music and Speech Association of Hong Kong Schools Speech Festival(2022)

Warm congratulations to our students who has won nine honor awards, forty-eight excellent awards and seven good awards. Among them, there are K3B a.m student named Chan Hau Ting, who won the third place in the children’s solo (English)!
Solo Speaking of English

Merit Certificates(3rd place) – K3B a.m Chan Hau Ting

Merit Certificates – K3A a.m Tam Yu Hin, K3A a.m Chan Pak Yin, K3A a.m Ho Nok Sum, K3A a.m Li Sum Yin, K3A a.m Chan Yin Fung, K3A a.m Lo Cheuk Yin Cherine, K3B a.m Kong Tsz Wai, K3B a.m Law Chung Him, K3B a.m Wong Rhea, K3A p.m Leung Yat San, K3A p.m Lee Wai Ting

Credit – K3A a.m Chan Hoi Shun Edwin, K3B a.m Pang Wai Tao

Solo Speaking of Cantonese

Honor – K3A a.m Chan Sze Yui, K3A a.m Chan Wing Tung, K3B a.m Wong Hoi Lam, K3B a.m Lo Yin Kiu, K3A p.m Tam Pui Shan

Merit Certificates – K3A a.m Lee Lok Ching Cyrus, K3A a.m Lee Lok Lam Linus, K3A a.m Cheung Ho Nam, K3A a.m Liu Wai Pak, K3A a.m Tang Wan Yin Janet, K3A a.m Li Pui Ying, K3A a.m Chan Cheuk Yat, K3A a.m Chan Hoi Shun Edwin, K3B a.m So Tsz Shun, K3B a.m Wong Rhea, K3B a.m Kong Tsz Wai, K3B a.m Chan Cheuk Nok, K3B a.m Chan Hau Ting, K3B a.m Wong Chun Ip, K3B a.m Wu Yiu Chung, K3B a.m Mau Tin Lam, K3B a.m Lam Yik Hang, K3B a.m Kwok Wing Yiu, K3B a.m Chan Kwan Yu, K3A p.m Zhong Yik Hei, K3A p.m Tang Tsz Nok, K3A p.m Lin Shun Hay Enka, K3A p.m Lee Hong Yuen, K3A p.m Mak Wai Chun, K3A p.m Chan Wing Yin

Credit – K3A a.m Yeung Sham Wing, K3A a.m Yuen Cheuk Nam Dante, K3B a.m Kwok Wang Ngai, K3A p.m Leung Hoi Ching, K3A p.m Lau Pak Kiu

Solo Speaking of Putonghua

Honor – K3A a.m Chan Ho Nam, K3B a.m Kwok Wang Ngai, K3B a.m Dai Yau Yan, K3B a.m Chan Hau Ting

Merit Certificates –  K3A a.m Ho Nok Sum, K3A a.m Wong Ka Ching, K3A a.m Chan Hoi Shun Edwin, K3A a.m Yau Yan Long, K3A a.m Ho Chit Ching, K3B a.m Cheung Yuen Yiu, K3A p.m Lee Kei Ying, K3A p.m Zhang Man Yan, K3A p.m Chek Pui Yin, K3A p.m Wu Ka Hei, K3A p.m Shum Yuet Hei

Previous slide
Next slide

The 4th GAPSK Nursery Rhymes and Tang Poetry Elite Competitions

Solo Speaking of Nursery Rhymes:

K3:

The Champion: K3B a.m Yau Tsz Wing

The First runner-up: K3A p.m Wong Sing Chun

Excellence Award: K3A a.m Chan Cheuk Yat

K2:

The Champion: K2A p.m Chen Chak Lam

The Second runner-up: K2B a.m Li Clover Chung Ching

Excellence Award: K2B a.m Tse Yik Man, K2B a.m Chan Hoi Nam, K2A a.m Wu Tai Yau

Merit Award: K2A a.m Wong Lik Heng

Solo Speaking of Tang Poetry:

The Champion: K2A p.m Cheung Chin Suet

The 16th Tuen Mun District Singing Competition

The Overall Champion and The Best Performance Award

K3A a.m:Chan Ho Nam, Ho Nok Sum, Tang Wan Yin Janet, Li Pui Ying, To Tsz Ki, Yu Yi Lok

K3B a.m:Chan Ho Lam Thor, Chan Kwan Yu, Dai Yau Yan, Kong Tsz Wai, Law Chung Him, Leung Yin Ching, Lo Yin Kiu, Mau Tin Lam, Pang Wai Tao, Yau Tsz Wing, Zheng Emily, Tsang Sze Wing, Kwok Hiu Ling

K3A p.m:Lee Kei Ying

Previous slide
Next slide

Hong Kong Kindergarten Mandarin Speech Competition 2023

K2 Group Runner-up: K2A p.m Cheung Chin Suet
Intramural trials:

Individual Competition (K3):

The Champion: K3A p.m Shum Yuet Hei, The First runner-up: K3B a.m Yau Tsz Wing, The Second runner-up: K3B a.m Dai Yau Yan

Individual Competition (K2):

The Champion: K2A p.m Cheung Chin SuetThe First runner-up: K2B a.m Chan Hana, The Second runner-up: K2B a.m Ng Chiara

Individual Competition (K1):

The Champion: K1B a.m Cheung Tsun Yui, The Second runner-up: K1A p.m Ip Tim Yan

2023 Territory-wide Young Children’s English Singing Contest

Silver Award:

K2:

K3A a.m:Chan Ho Nam, Ho Nok Sum, Tang Wan Yin Janet, Li Pui Ying, To Tsz Ki, Yu Yi Lok

K3B a.m:Chan Ho Lam Thor, Chan Kwan Yu, Dai Yau Yan, Kong Tsz Wai, Law Chung Him, Leung Yin Ching, Lo Yin Kiu, Mau Tin Lam, Pang Wai Tao, Yau Tsz Wing, Zheng Emily, Tsang Sze Wing, Kwok Hiu Ling

K3A p.m:Lee Kei Ying

Previous slide
Next slide

2022-23 Ho Yat Tung Cup Tuen Mun District Early Childhood Talent Competition

Storytelling Competition (Cantonese)

K2:

The Champion: K2B a.m Chan Hana

Merit Award: K2B a.m Fong Tsz Hang

K3:

The Second runner-up: K3B a.m Lo Yin Kiu

Merit Award: K3A a.m Li Sum Yin

Storytelling Competition (English)

Merit Award: K3B a.m Dai Yau Yan, K2A a.m Shek Pak Kiu, K2B a.m Chan Hoi Nam

Mathematical Thinking Challenge K3

Merit Award: K3A a.m Kam Lok Tin, K3B a.m So Tsz Shun

The 73rd Hong Kong Schools Music and Speech Association of Hong Kong Schools Speech Festival(2021)

Solo Speaking of English

Warm congratulations to our students who has won nine honor awards, fifty-three excellent awards and three good awards. Among them, there are K3A.p.m student named Ling Sum Yui, who won the third place in the children’s solo (English)!

Merit Certificates(3rd place)-K3A.p.m Ling Sum Yui

Merit Certificates –  K3Aa.m. Tse Ho Yeung、K3Aa.m. Wong Tsz Ching、K3A a.m. Cheung Ka Shun、K3A a.m. Cheng Sin Man、K3B  Cheung Cheuk Ying、K3B Lau Wai Lam、K3B Lau Hiu Ching、K3B Hsu Pei Lin、K3B Yu Pui Man、K3A p.m. Ip Wan Man、K3A p.m. Maryam Nadim

Solo Speaking of Cantonese

Honor – K3Aa.m. Wong Tak Ho、K3B Cheung Tung Hoi、K3Ap.m. Lau Hiu Yau

Merit Award – K3A a.m. Ip Heung Ching、K3Aa.m. Yau Wai Yin、K3A a.m. Li Chun Ting、K3A a.m. Lau Suet Yi、K3A a.m. Ng Yu Ching、K3A a.m. Chan Pak Oi、K3A a.m. Tung Sze Chai、K3A a.m. Wong Yin Pok、K3A a.m. Wong Mei Ching、K3A a.m. Ma Hei Ching、K3A a.m. Lo Ying Tung、K3A a.m. Chu Lok Wai、K3B Lin Rui Feng、K3B Ng Pak Hei、K3B Tang Wai Lam、K3B Yip Pak Hei、K3B Lee Shun Nam、K3B So Tsun Yiu、K3B Leung Ching Hay、K3B Chan Man Yuet、K3B Chong Ka Ching、K3B Tse Chi Yin、K3B Chan Sum Yuet、K3B  Cho Hei Long、K3A p.m. Li Tze Ching、K3A p.m. Fong Kin Hei、K3A p.m. Lee Hiu Laam、K3A p.m. Chow Hang Yin、K3A p.m. Leung Pak Hin

Credit – K3B Wong Lam、K3A p.m. Chau Ying Ying

Solo Speaking of Putonghua

Honor – K3Aa.m. Chan On Ki、K3Aa.m. Poon Sze Pui、K3B Lau Hiu Ching、K3B Cheung Chun Ho、K3B Liao Fuk Lee、K3A p.m. Ye Tsz Tung Theresa

Merit Award –  K3A a.m. Fu Wing Ki、K3A a.m. Lui Yi Lam、K3A a.m. Tsui Yan Hei、K3A a.m. Cheung Ka Shun、K3A a.m. Tung Sze Chai、K3B Lee Suet Ying、K3B So Hei Wing、K3B Cheung Chuek Ying、K3B Yu Pui Man、K3B Lau Hoi Yan、K3A p.m. Maryam Nadim、K3A p.m. Chau Kai Ling

Credit- K3A p.m. Cheung Tsz Ki 

Previous slide
Next slide
Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad Big Bay Bei 2022 (Greater Bay Area)
First Prize :

K3A a.m. Yau Wai Yin

K3B  So Tsun Yiu, Cho Hei Long , Lau Wai Lam

K3A a.m. Tse Ho Yeung , Tsui Yan Hei

Thailand International Mathematical Olympiad Heat Round 2021-2022(Hong Kong Region)
The 2nd Runner-up:

K3A a.m. Tse Ho Yeung , K3B Chong Ka Ching

Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad Big Bay Bei 2022 (Hong Kong Region)
First Prize :

K3A a.m. Tse Ho Yeung

K3B a.m. Cho Hei Long , Yu Pui Man , Lau Hiu Ching

Second Prize :

K3A a.m. Tsui Yan Hei Akina , Cheng Sin Man

K3B a.m. Lau Hoi Yan , Liao Fuk Lee , So Tsun Yiu , Deng Wai Lam

K3A p.m. Lee Hiu Laam

Third Prize:

K3A a.m. Yau Wai Yin

K3B a.m Cheung Cheuk Ying , Lin Rui Feng , Lau Wai Lam

K3A p.m. Leung Pak Hin

“TWGHs Kindergarten Language Scholarship” in 2020/21 school year
Putonghua Scholarship:

K2A a.m. Cheung Ka Shun , K2B a.m. Lin Rui Feng

K3A a.m. Wong Sum Lung , Man Ka Yan , Ho Tsz Wan Sharon, Fok Wai Kiu , Yao Tsz Yi , Cheng Tsun Hei Tristan

K3B a.m. Chan Ka Cheuk , Wu Hoi Ching , Choi Cheuk Hei , Cheng Yi Tsun Tobiasz , Liauw Haylie , Yeung Cheuk Sum

K3A p.m. Li Yat Fan , Ho Ming Wa , Lee Tsz Tik , So Tsz Chin , Lin Yi Sen

Language Scholarship – English

K3B a.m. Cho Hei Lam , Chan Hau Yin , Cheng Yi Tsun Tobiasz , Yeung Cheuk Sum

K3A p.m. Li Chun Nok Eric

73rd Hong Kong Schools Music and Speech Association of Hong Kong Schools Music Festival (2021)
Solo Singing of Cantonese Opera

Honor – K3Aa.m. Tung Wai Kiu、K3Ba.m. Cheng Yi Tsun、K3Ba.m. Yeung Cheuk Sum

Solo Singing of Cantonese

K3B a.m. Yan Yee Him

Solo Singing of English

Bronze – K3Ba.m. Law Wing Yin、K3B a.m. Cho Hei Lam、K3Ba.m. Chan Hau Yin、K3A a.m. Leung Sze Ching

72nd Hong Kong Schools Music and Speech Association of Hong Kong Schools Speech Festival(2020)
Solo Speaking of English

Merit Award –  K3Aa.m. Lam Ka Lok、K3Aa.m. Cheng Tsun Hei、K3A a.m. Ho Tsz Wan、K3B Lee Enoch、K3B Law Wing Yin、K3B Chan Hau Yin、K3B Chan Yat In

Solo Speaking of Cantonese

Honor – K3B Yeung Cheuk Sum

Merit Award – K3A a.m. Tai Yi Hei 、K3Aa.m. Lai Pui Yi、K3A a.m. Leung Sze Ching、K3A a.m. Tang Hoi Pui、K3A a.m. Tam Vienne、K3A a.m. Or Wai Yin、K3A a.m. Law Sum Shun、K3A a.m. Ma Hei Wun、K3B Chan Yat In、K3B Chu Lok Ching、K3B Cho Hei Lam、K3B Sin Cheuk Yiu、K3B Wu Hoi Ching、K3B Cheng Yi Tsun、K3B Tsui Sze Lok、K3B Chan Hui Wai、K3A p.m. Ma Tsz Chun

Credit – K3A p.m. Yeung Tsz Ki

Solo Speaking of Putonghua

Honor – K3B Liauw Haylie、K3A p.m. Lee Tsz Tik、K3A p.m. Lin Yi Sen

Merit Award –  K3A a.m. Lee Hok Tai、K3A a.m. Yao Tsz Yi、K3A a.m. Wong Sum Lung、K3A a.m. Lam Ching、K3A a.m. Fok Wai Kiu、K3B Choi Cheuk Hei、K3B Chan Ka Cheuk、K3B Yeung Cheuk Sum、K3A p.m. Tsang Chung Tak、K3A p.m. So Tsz Chin、K3A p.m. Mak Hei Nga

Credit- K3A a.m. Koon Chi Ki

Hong Kong Kindergarten Mandarin Speech Competition 2021

K3 Group Second Runner-up K3Ap.m. Lin Yi Sen

K2 Group Champion K2Aa.m. Poon Sze Pui

K1 Group Merit Award K1Aa.m. Wong Ka Ching

HKCYAA Hong Kong Speech Competition (Mandarin Kindergarten K3 Group) – 1st Runner-up K3Aa.m. Lee Hok Tai
Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad Qualifier Round 2021 (Greater Bay Region)

(Kindergarten Group) Outstanding Prize and First Prize – K3B Yeung Cheuk Sum

(Kindergarten Group) First Prize – K3Aam. Or Wai Yin, K3B Yan Yee Him, K3Ba.m. Li Wing Yi, K3B Cheng Yi Tsun Tobiasz, K3Ap.m. Li Chun Nok Eric, K3Ap.m. Tsang Chung Tak and K3Ap.m. Chan Yui Hin

Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad Preliminary Round 2021 (Hong Kong Region)

(Kindergarten Group) First Prize – K3B Yeung Cheuk Sum

(Kindergarten Group) Second Prize – K3Ap.m. Li Chun Nok Eric

(Kindergarten Group) Third Prize – K3Aam. Or Wai Yin, K3B Yan Yee Him, K3Ba.m. Li Wing Yi, K3B Cheng Yi Tsun Tobiasz, K3B Chan King Him, K3Ap.m. Tsang Chung Tak and K3Ap.m. Chan Yui Hin

The 12th Tuen Mun District Children Story Telling Competition 2020 (Organised by the Kittiwake Social Service Association)

Champion – K2Aa.m. Tsui Yan Hei Akina 

Second Place – K3B Yeung Cheuk Sum

20-21 Tuen Mun District Civic Education and Integrity Parent-Child Story Contest

Kindergarten Individual GroupChampion – K3B Yeung Cheuk Sum 、Second Place – K3B Wu Hoi Ching

Kindergarten Parent-Child Group

Champion – K3B Cheng Yi Tsun Tobiasz and his parents

Second Place – K2B  So Tsun Yiu and his parents

Third Place – K3Aa.m. Leung Sze Ching and her parents 

Merit – K1Aa.m. Yau Yan Long, K2Aa.m. Yau Wai Yin and their parents, K2B Liao Fuk Lee and her parents

Hong Kong Cup · Hong Kong Kindergarten and Primary School Mathematics Invitational 2020 K3 Group Gold Award-K3B Yeung Cheuk Sum
 K1Aam Ho Nok Sum :

-Hong Kong Children and Youth Singing Competition Champion

-Second runner-up  “3rd Baby Good Voice Children’s Singing Competition 2020 – Preschool Group”

-IYACC Design Your Own Book Competition (3 Years Old Self-selected Theme) Champion by International Youth Arts & Cultural Centre

– K1 Kindergarten Group _ Chinese  Champion & English Champion     “2021 Chinese and English Word Recognition Award” by Asia-Pacific Children and Youth Culture and Arts Association  

19-20 Champion of  Mun District 34th Dance Competition for Children
19-20 Tuen Mun District Civic Education and Integrity Parent-Child Story Contest

Kindergarten Individual Group:Champion – K3 Chan Tsz Yau  、  Second place – K3 Yip Fei

Kindergarten Parent-Child Group:Champion – K2 Cheung Yi Tsun and his parent、

Second place – K2 Leung Sze Ching and her parent, K3 Yeung Ming Hin and his parent, K3 Lo Cheuk Ming and his parent.

The 15th “Tuen Mun District Children’s Singing and Touring Festival” won the Merit Silver Award
The 45th Hong Kong Children’s Story Contest-Won the Champion
19-20 Hong Kong Marching Orchestra Open-Won the Silver Award
Ho Yat Tung Primary School Ho Yat Tung Cup Tuen Mun District Early Childhood Talent Competition in 19-20
K2 Cantonese Story Speech Contest:                                         

Second place – Chan Yat in    Third place –   Yeung Cheuk Sum    Merit Award – Cheng Yi Tsun

 
K3 Cantonese Story Speech Contest:

Champion – Lee Sum Yau     Second Place – Wong Carina     Third Place – Wu Man Ki

    
K2 English Story Speech Contest:

Champion – Li Chun Nok     Second Place – Chan King Him   

Merit Award – Lee Wing Tung

K3 English Story Speech Contest:

Third Place – Yip Yi Hei   

Merit Award – So Hiro

K2 Mathematical Thinking Challenge:

Merit Award – Yan Yee Him、Wong Sum Lung、Tsang Chung Tak

 
K3 Mathematical Thinking Challenge:

Merit Award –  Cheung Pak Lang、Luk Wang Pok、Chung Ki Lung

Results of the 71st Hong Kong School Speech Festival (Cantonese) from 19-20

Honor

K3Aam  Fan Yin Chi    Wong Lik Shun     Chan Tsz Yau      Li Sum Yau

K3Bam  Liu Hoi Ching    Chan Hei Man

Excellent

K3Aam  Yeung Ming Hin   Tam Yu Sum   Lee Shing Hei

K3Apm  Wong Yi Hin    Lin Hao Yang    Yu Yi Yan 

Kwong  Cheuk Fan   Tong Yau Kiu    Sum Sing  Yau    Ho Chun Ho

K3Bam   Wong Tsz Kit    Louie Ho Man     Leung Kin Ho     Chiu Hei Ching      Leung Hoi Ching      Yip Fei       Chow Hon Wai

Good

K3Apm   Leung Nok Yin

Results of the 71st Hong Kong School Speech Festival (English) in 19-20

Winner

K3Bam   Chung Ki Lung

 
Merit

K3Aam  Chan Shun Wang、  Ko Sin Him、  Lo Chapman Cheuk Ming、   Yip Yi Hei 

K3Apm  So Hiro

K3Bam   Ng Sin Yu、  Cheung Pak Lang

 

 

error: Content is protected !!